לשמיעת השיר 'נגיעה, לחישה, מבט' למילותיה של רחל שדה-חן - בהלחנתה, שירתה ונגינתה של זלטה רזדולינה - יש להמתין 3-2 דקות

             

קורות חיים 

 

 זלטה רזדולינה (רוזנפלד) - מלחינה, זמרת ופסנתרנית

זלטה רזדולינה (רוזנפלד) נולדה בלנינגרד
(סט. פטרבורג). היא החלה לנגן על פסנתר בגיל ארבע ולהלחין בגיל חמש. המורה הראשון
להלחנה היה המלחין הלנינגרדי סרגיי בנביץ' הודות לו החליטה זלטה סופית להקדיש את חייה להלחנה וסיימה השכלתה המוסיקאלית הגבוהה בהלחנה ובניצוח.

הכרתה כמלחינה התחילה בגיל שבע עשרה  בתקופת לימודיה במחלקת ההלחנה של המכללה המוסיקאלית של האקדמיה למוסיקה הממשלתית בסט. פטרסבורג ע"ש רימסקי קורסקוב.

בתקופה זו הודפסו עשרות משיריה וכן אוסף משיריה שהודפס בהוצאות-לאור  הידועות  "מוסיקה" ו - "המלחין הסובייטי"

מחזור שיריה למילותיהם של המשוררים הלנינגרדיים הידועים ו.שפנר, מ. דודין ואחרים, הוקלטו בביצוע התזמורת הסימפונית של הרדיו והטלביזיה של לנינגרד, בניצוחו של ס. גורקבנקו ושל זמרים מהבולטים ברוסיה כמו:  אדוארד היל,  נני ברגבדזה, א. אסדולין, ו. פסריוב  ואחרים וכן של אנסמבלים מוסיקאליים ומקהלות. 

הקרירה שלה כמלחינה מבצעת התחילה בגיל 81 בארגון האמנים הממשלתי "לנקונצרט" שם הופיעה לבדה ועם סולנים בולטים, להקות ותזמורות.

למעלה ממאה משיריה נכללו ברפרטואר של אומנים ידועים, שחקני תיאטראות הדרמה, אנסמבלים מוזיקאליים, תזמורות ומקהלות.

זלטה רזדולינה הקליטה מספר תוכניות ברדיו ובטלביזיה הרוסית, שיריה הושמעו בפסטיבלים של איגוד המלחינים.

הצלחתה הבולטת הראשונה הייתה זכייתה בתחרות "השיר הטוב ביותר של המדינות הסוציאליסטיות" שם קבלה את התואר "מלחינת השיר הסובייטי החדש הטוב ביותר".

 

על מחזור שיריה בנושא מלחמת העולם השנייה הוענקו לזלטה התואר והמדליה: "וטרן כבוד של ארמיית הגברדיה  השנייה" וכן זכתה בתחרות ארצית שהוקדשה ליובל לניצחון במלחמה. 

במהלך אותה תקופה שיתפה זלטה פעולה עם תיאטראות לנינגרדיים שונים כמלחינה מבצעת בתיאטרון "הממשלתי של לנינגרד - אקספרימנט", כתבה מוסיקה להצגות של התיאטרון הלאומי - "דרמה וקומדיה", התיאטרון הלימודי - "של מכון המוסיקה והקולנוע", תיאטרון - "סט. פטרסבורג", תיאטרון הילדים - "אגדות על הנייבה" ואחרים.

זלטה הופיעה ברחבי ברית המועצות בקונצרטים יוקרתיים והתפרסמה גם מחוץ לגבולות ארצה. בהופעותיה בשבדיה, פינלנד, גרמניה, צ'כיה ועוד, זכתה לביקורות נלהבות ושפע של פרסים בתחרויות מוסיקה.

 

 

זלטה הופיעה בהופעות משותפות עם המשוררים ס. בוטביניק, ו. שפנר, ל. קוקלין,      א. צ'פורוב, מ. דחייה, י. שטרן ומ. דודין. את עולמה קנתה כאשר חיברה את המוסיקה למחזור השירים של אנה אחמטובה - "רקוויאם" שהוקדש לקורבנות המשטר הסטליניסטי וזכתה במקום הראשון בשתי תחרויות ארציות. יצירה זו הכתובה לתזמורת סימפונית, מקהלה וסולנים, נבחרה ע"י הועדה המארגנת של חגיגות מלאות 001 שנה להולדתה של אחמטובה ובוצעה בהצלחה גדולה בקרמלין במוסקבה בשנת 9891.

 

עם תוכנית שיריה למילים של אנה אחמטובה וניקולאי גומיליוב, זלטה רזדולינה הופיעה שלש פעמים בפינלנד, ה"רקוויאם" הוקלט בביצוע התזמורת ומקהלת הרדיו והטלביזיה של סט. פטרסבורג והושמע בפינלנד, שבדיה, נורבגיה, צ'כיה, ארה"ב, בריטניה וישראל.

רזדולינה חיברה יותר מ - 006 רומנסות ושירים למילים של גדולי המשוררים הקלסיקונים של המאה העשרים ברוסיה, אנה אחמטובה, ניקולאי גומילוב, אוסיפ מנדלשטאם, מרינה צווטייבה, אלכסנדר בלוק, איגור סבריאנין סרגיי יסנין ואחרים.

רזדולינה ברחה מאימת האנטישמיות הגואה בברית המועצות של 0991, לאחר שחברי הארגון האנטישמי "פמיאט" איימו על חייה בתום השמעת  יצירתה בקרמלין והגיעה לארץ כשהיא עוזבת מאחוריה קריירה מזהירה של מלחינה, פסנתרנית וזמרת.  היום היא "מודה" לאנטישמים ש"הבריחו"  ו"העלו" אותה לישראל. הגם ששמעה וידעה על מקורותיה היהודיים עוד בבית הוריה, שם חגגו את חגי ישראל  ואף הלכו לבית הכנסת, לא עלה בדעתה שתאלץ לעצור קריירה בשיאה ולהתחיל הכול מחדש.  אך  הנסיבות הכתיבו את שלהן והיא ברחה, הילדים לגופה והתווים באמתחתה.

הטלביזיה הפינית הכינה עליה סרט עוד בהיותה בברית המועצות והמשיכה אותו כאן בישראל. בעקבותיה באה הטלביזיה הגרמנית ואף  הישראלית.

 הזמר דודו פישר הקדיש תוכנית ליצירותיה בטלביזיה - הערוץ הראשון, שם ביצע עמה את ה"רקוויאם" למילותיה של אנה אחמטובה (בתרגומו לעברית של עזרא זוסמן) בליווי התזמורת הסימפונית של תל-אביב בניצוחו של דויד קריבושי ושירים נוספים שלה בעברית וברוסית.

ומי  שחידד את אוזניו בסדרת הטלביזיה של אורי ברבש ולרנר, "משפט קסטנר", שזכתה באוסקר הישראלי ל"סדרת הדרמה הטלביזיונית", יכול היה לקלוט את ייחודו של הביטוי המוסיקאלי הרגיש הטמון ביצירתה של זלטה. כן הלחינה את פסקול תוכנית הטלביזיה התיעודית "חבצלת שמיר" ששודרה בערוץ הראשון.

תוכניות נוספות רבות עליה ועל יצירתה שודרו בטלביזיה, בכבלים וברדיו - קול המוסיקה ואחרים.

זלטה חיברה מוסיקה להצגות תיאטרון החאן "אסתרליין יקירתי" על פי  ש"י עגנון שזכתה בפרס "שלום עליכם", "שימון" מפרי  עטו של יצחק בר-יוסף, להצגה "ינטל" מפרי עטו של יצחק בשביס זינגר בהפקת ביה"ס לאומנויות בית-צבי ו"ירח דבש מעונן" בפסטיבל תיאטרון קצר בצוותא, כולן בבימויו של יורם פאלק. כמו כן כתבה יצירות לתזמורת סימפונית, למקהלות וכן יצירות קאמריות.

 זלטה מופיעה עם קונצרטים בעברית ברחבי הארץ, ועם ההופעות: "אנה אחמטובה", "שירת נשים עבריות במאה העשרים" ו"יצחק קצנלסון - משורר השואה" ו"הפסנתר שלי" מטעם "אומנות לעם" או בהזמנה ישירה.

וכן עם מחזורי שירים של טובי המשוררים   הישראליים, רחל, יונה וולך, נתן יהונתן, לאה גולדברג, רחל שדה-חן, מיכל סנונית, מאיה בז'רנו, יהודה אטלס, אורה רונן, דרור בלומברג ואחרים, אותם הלחינה.

ברפרטואר של זלטה עוד 51 קונצרטים של שירים ורומנסות למילותיהם של משוררי "תור הכסף" ברוסיה: אנה אחמטובה, ניקולאי גומילוב, אוסיפ מנדלשטאם, מרינה צווטייבה, אלכסנדר בלוק, איגור סבריאנין סרגיי יסנין ואחרים.

זלטה הלחינה למילים של משוררים בני זמננו בישראל וארה"ב הכותבים ברוסית: ויקטור גין, ולדימיר דובין ז"ל, פרדי זורין, איליה בויטבצקי, בוריס אסקין,ליאוניד נורקין, סבטלנה שטינגרוד - אקסיונובה, בוריס פורמן ז"ל, ילנה אקסלרוד ואחרים.

הקונצרטים בשפות העברית, רוסית ויידיש, מתקבלים בהצלחה מרובה בארץ ובחו"ל.

 

זלטה הופיעה בפני ראשי הממשלה לשעבר: יצחק שמיר, יצחק רבין ז"ל, שמעון פרס ואריק שרון.

רזדולינה הופיעה בתוכניות טלביזיה רבות בערוץ הראשון -"מבט שני",  "בוקר טוב ישראל"; בערוץ 9 - "ישראל פלוס" - "שבע ארבעים", "אולפן פתוח", "ארטישוק", "מראה" ובכבלים בתוכניות כמו "קפה תיאטרון", "סקאלה", "חדשות עידן", "פרנס", "שבת בראשון", ואחרות.

 

 

 

יצירתה הסימפונית, רקוויאם, על פי הפואמה של משורר השואה יצחק קצנלסון "השיר על העם היהודי שנהרג" בגרסתה האינסטרומנטאלית באורך  של כשעה, הוקלטה בצ'כיה בביצוע התזמורת הפילהרמונית של בירתה ההיסטורית של מורביה- אולומוץ בניצוחו של מאסטרו ויקטור פלדבריל מקנדה והופקה על גבי תקליטור. יצירה זו שודרה פעמים רבות בקול המוסיקה ובעוד כ - 02 תחנות רדיו ברחבי העולם

הדיסק 'השיר על העם היהודי שנהרג' הופץ באינטרנט משנת 7991 ועד 4002 ע"י חברת "snoitacilbuP araT" ובקביעות היה בין המקום הראשון לשלישי בהיקף המכירות של דיסקים בנושא השואה.

בשנת 2002 הזמין ארגון ROCI מניו יורק העורך קונצרטים לזכר השואה את זלטה לביצוע בכורה עולמי של הרקוויאם 'השיר על העם היהודי שנהרג'. הקונצרט בביצוע הפילהרמונית של ברוקלין בניצוחו של ארקדי לייטוש עם זלטה בשירה בעברית והשחקן ההוליבודי פריץ וויבר (מגלם דמותו של מר וייס בסדרת הטלביזיה - "שואה") בקריינות באנגלית, התקיים בקתדראלת סט. ג'והן בפני קהל של 0006 מאזינים והתקבל בהתלהבות ע"י הקהל.

בשנת 4002 צורף הדיסק לחומר לימודי על נושא השואה "זיכרון האבנים השרופות" לעריכת טכסים המוקדשים לשואה והופץ במדינות ברה"מ לשעבר ולמדינות הבלטיות, בהפקת בית לוחמי הגטאות.

 

 

בשנת 3002, לרגל מלאות 003 שנים להיווסדה של       סט. פטרבורג הוזמנה זלטה להופיע בהרבה אולמות יוקרתיים, בינם במרכזים היהודיים בפטרבורג ומוסקבה, במוזיאון אנה אחמטובה ובאולם של מועדון העולמי של הפטרבורגיים.
לרגל האירוע אף יצא דיסק עם שירים של משוררים פטרבורגיים.

בהופעות הופיעו עם זלטה רזדולינה
אדוארד היל, ויטאלי פסריוב, המשוררים סמיון בוטביניק וסבטלנה אקסיונובה - שטיגרוד.

ההופעות זכו לפרסום נרחב בתקשורת הוקלטו מספר תוכניות ברדיו סט. פטרבורג וסוקרו בעיתונות המקומית.

 


באוקטובר 3002  הוזמנה ע"י הקונגרס היהודי להופיע בבירמינגהם - אנגליה, והקליטה תוכנית עם המנחה הידוע של המחלקה הרוסית ב CBB סבה נובגורודצב - ניתן להאזין לתוכנית הזו בשפה הרוסית בלינק הבא:
תוכנית מ - 81 באוקטובר 3002 בשפה הרוסית

   זלטה הוציאה לאור עד כה תשעה דיסקים עם יצירותיה:

  •   "רקוויאם" רומנסות ושירים למילותיהם של אנה אחמטובה וניקולאי גומילוב, בביצועה של זלטה ושל זמרים אחרים. כולל את ה"רקוויאם" של אחמטובה בביצוע תזמורת הרדיו והטלביזיה של לנינגרד - בשפה הרוסית

  •   "גן" - מחזור שירים ורומנסות למילותיה של המשוררת הרוסייה מרינה צווטייבה - בשפה הרוסית.

  •   "השיר על העם היהודי שנהרג" - רקוויאם שואה בביצוע הפילהרמונית של מורביה - אולומוץ ובניצוחו של ויקטור פלדבריל מקנדה - גרסה אינסטרומנטאלית .

  •   "אננס בשמפניה" - אוסף שירים מקונצרטים - בשפה הרוסית.

  •   "אשתה ממימי הניוה" - אוסף שירים לציון 300 שנה להיווסדה של לנינגרד - סט. פטרבורג, למילים של משוררים פטרבורגיים הכולל גם הוא את  ה"רקוויאם" של אחמטובה בביצוע תזמורת הרדיו והטלביזיה של לנינגרד בשפה הרוסית.

  •   "קברו אותו בכדור הארץ" - מחזור שירי מלחה"ע השנייה למילים של משוררים לנינגרדיים שהשתתפו במלחמה - ברוסית.

  •   "מה שהיה אהוב" - אוסף שני של שירים מקונצרטים - בשפה הרוסית.

  •   "נגנו לי שיריי" - אוסף שירים בעברית למילותיהם של רחל, לאה גולדברג, נתן יהונתן, חיים חפר, מיכל סנונית, מאיה בז'רנו, רחל שדה-חן, דרור בלומברג, ואנה אחמטובה בתרגום לעברית של אורה רונן.

  •   "הלך איתי בשווקים" - אוסף שירים ורומנסות בהלחנתה ובביצועה של זלטה רזדולינה ושל זמרים ידועים - בשפה הרוסית.


בשנת 6002 הייתה זלטה בסיבוב הופעות בארה"ב וקנדה, הופיעה בקונצרטים רבים וכן בתוכניות רדיו ובטלביזיה.

 

זלטה רזדולינה חברה בארגון המלחינים בישראל ובארגון הבינלאומי של נשים מלחינות .

ניתן ליצור קשר עם זלטה רזדולינה בדואר אלקטרוני:

 zlata.razdolina@gmail.com

קישור לאתר אינטרנט המציג את פרויקט 'יצחק' במסגרת תוכנית 'שותפות 0002' בו הופיעה זלטה רזדולינה עם יצירתה -
רקוויאם שואה - 'השיר על העם היהודי שנהרג' על פי הפואמה של יצחק קצנלסון -
 הפרסום בשפה האנגלית:

   השתתפות בפרויקט 'שותפות 0002' של הסוכנות היהודית

קישורים לאתרי אינטרנט עם חומר נוסף על זלטה בשפה הרוסית:

www.razdolina.comhttp://www.akhmatova.org/sound/razdolina/discs.htm
http://www.akhmatova.org/sound/razdolina/razdolina.htm 
http://www.severyanin.narod.ru/Sun/zlata_r.htm
http://www.starkovcheg.com/texts/Razdolina.asp 
http://romnar.narod.ru/Razdolina.html